
Keressük meg a saját táltosunkat! – Vaskor Gréta: Táltosmesék c. könyvéről
Kik azok a táltosok? Mi és ki lehet egyáltalán táltos és hogyan segíthetnek nemcsak a mesehősöknek, de nekünk, olvasóknak is? Erre keresi a választ Vaskor Gréta legújabb, Táltosmesék: mesebeli segítők – segítő mesék című könyvében.
Az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapott a mesepedagógia, illetve a mese- és irodalomterápia. Csoportok szerveződnek, egyetemi képzések indulnak, könyvek jelennek meg a témában és sokak figyelnek fel és kezdenek jobban elmerülni a mesék erejében és fontosságában. Talán már az a tévhit is kezd (újra) megdőlni, hogy csak gyerekeknek szólnak. Mert a mese univerzális, és mindenkit megtalálhat egy történet, segíthet megérteni vagy átvészelni egy életszakaszunkat, helyzetünket. Kapaszkodókat nyújtanak, szimbolikus nyelvükkel pedig egy ősi tudást ébresztenek fel, melyhez kortól függetlenül bárki tud csatlakozni.
A Móra Kiadó gondozásában most egy újabb könyv lehet segítségünkre, ha mi is el szeretnénk merülni (újból vagy épp először) a mesék világában. Vaskor Gréta mese- és családterapeuta pedig kézen fog minket és utat mutat, hogy hol és merre induljunk el. Könyvében leszűkíti a tág témakört és a táltosokat helyezi középpontba. Azokat a mesebeli segítőket, akik támogatják a főhősünket és sokszor átsegítik őket a problémákon. Megismerkedhetünk a táltos lovakkal, szarvasokkal, sasokkal, farkasokkal, hangyákkal, de azt is megtudhatjuk, hogy akár egy cipő is válhat táltossá.
„Mesebeli és egyben belső utazásra hívlak a táltosok birodalmába: a mese ott él és történik bennünk, meséli az örök történetet, az egyszer volt, hol nem voltat most és itt, a jelenben. Sűrített képeivel cselekvésre ösztönöz és üzen: lehet, hogy a belső fényt éppen fogva tartja egy hatalmas, pusztító »sárkányerő«. Nekünk pedig meg kell találni és kiszabadítani elrabolt »királylányainkat«, a sugárzó erőnket, s ebben mi lenne jobb segítő, mint a bennünk rejtőző táltoserő? (Táltosmesék, 9.)
Tudatosan felépített könyv született meg, ami maga válhat az olvasó segítőjévé. A megszokott magyarázó, áttekintő, rendszerező és szimbólumértelmező részek mellett ugyanis a szerző interaktivitásra is hívja az olvasóit. Önismereti Szimbólumnyitogató és Mesekérdések szekciói segítenek valóban elmerülni és elsajátítani az olvasottakat. Asszociációs játékok, fejtegetéseken keresztül pedig eligazodhatunk a mesék között és rálelhetünk arra, amire épp szükségünk van. A keresésében pedig a kötet második felét kitöltő gyűjtemény áll rendelkezésünkre, ahova már tudatosan leválogatott történetek kerültek. Már ismerős elbeszélések mellett kevésbé elterjedekkel is találkozhatunk, így bárki könnyedén tud válogatni belőlük.
Többször elővenni, újragondolni, átolvasni, elmélyülni, belepillantani, reflektálni, jegyzetelni érdemes. Így társunk lehet a könyv életünk bármely szakaszában. Segíthet abban, hogy újból és újból felfedezzük és segítségül hívjuk a bennünk lakozó táltosokat.
„Mert a táltoserő ott él bennünk, lehet, hogy hosszú évek óta arra várva, hogy emlékezzünk rá, végre felébresszük, hogy parázzsal etessük vagy tisztára mossuk, azért, hogy újra szárnyalhassunk, semlegesítsük és kiiktassuk pusztító sárkányainkat, a megkötő boszorkényerőket, hogy az Élet folyhasson a maga rendjében, teljes erejében.” (Táltosmesék, 9.)
Pintér Alma